Xiaomi bezdrátový reproduktor – multifunkční elegán

Bluetooth bezdrátových reproduktorů naleznete na trhu bezpočet. Moc se od sebe neliší. Ten od Xiaomi má ale pár věcí, které jiní nemají. Navíc se nejedná o žádný „plasťák“.

 

3 barevná provedení

V balení moc věcí nenajdete. Kromě samotného reproduktoru už jen příjemný pytlík z mikrovlákna, který padne na repráček jako ulitý. Bohužel, MicroUSB kabel, kterým dobíjíte akumulátor v produktu, také nečekejte.

Mezi barvami si vybere každý. Elegantní zlatá se hodí do vyšší společnosti, modrou neudělá ostudu nikdo, a růžová je pro slečinky. Při různých úhlech pohledu se barevné podání trochu mění, protože povrch je lesklý, a různě tak odráží světlo.

Konstrukce z hliníku vypadá extrémně bytelně. Hmotnost je trochu těžší, ale rozhodně je to ku prospěchu, protože máte pocit, že dřímáte pořádné zařízení.

Všechna ovládací tlačítka jsou situována na jedné straně reproduktoru. Zvláštností je popisek v čínštině u hlavního zapínacího tlačítka. Ostatní mají popisky provedené pomocí piktogramů. Dalšími tlačítky jsou ta pro ovládání hlasitosti, a poslední slouží k propojení přes Bluetooth nebo zjištění stavu baterie.

Na protilehlé straně naleznete několik vstupů a výstupů. Odshora to je vstup pro propojovací kabel, kterým spojíte zařízení nepodporující Bleutooth. Nemusíte tak přehrávač připojovat jen bezdrátově. Pak mikrofon, protože repráček můžete použít i k telefonování. Vstup na MicroUSB nabíjecí kabel a slot na MicroSD kartu. To je jedna z výjimečností tohoto zařízení. Přehrávat hudbu z paměťové karty jen tak nějaký neumí.

 

Pořádný kus hliníku

Nejvíc mě nadchla konstrukce. Ta je řešena hliníkem, který obepíná celý produkt. Pouze boky s tlačítky a konektory jsou plastové. Jedna strana má v sobě vytepaných nespočet dírek, které dovolují prostupovat zvukovým vlnám ven. Váží zhruba jako dva iPhony 6s a společně tvoří skvělý tým. Hliník je prostě hliník.

Vespod jsou dvě gumové nožičky, díky kterým reproduktor lépe drží na rovné ploše. Během přehrávání se nic nehoupe, ani netřese. Pokud zkusíte hrát maximální hlasitostí, na pohybu zařízení to není nijak znát, drží, a ani se nehne.

Co mě ale opravdu zarazilo, je čínská odezva. Při spojení reproduktoru s přehrávačem se ozve v čínštině, že je propojeno. Kromě zvukového signálu vás tak na tuto skutečnost upozorňuje i čínská dívčina. To stejné nastává v popisku připojeného zařízení. To se hlásí na iPhonu několika čínskými znaky a český běžný uživatel tak nemá tušení, co to znamená. Pokud ale takových zařízení nepřipojujete více, nevadí to.

Jediná LED dioda nacházející se na zařízení je ta za hlavním tlačítkem, kolem kterého se lemuje průzor pro světlo, které z ní vyzařuje. Svítí bíle. Pokud je připojeno, je světlo stálé, v případě zapnutí a nespárovaného reproduktoru bliká.

 


Xiaomi

Je soukromá čínská společnost, která navrhuje, vyvíjí a prodává smartphony, aplikace a spotřební elektroniku. Od vydání svého prvního smartphonu v srpnu 2011 získali podíl na trhu v Číně a rozšířili sortiment o širší spektrum spotřební elektroniky. Cílem Xiaomi je udržet vysokou kvalitu a nízké ceny. Dnes má společnost více než tři tisíce zaměstnanců a její hodnota se odhaduje na 10 miliard dolarů, což ji staví na stejnou úroveň jako Lenovo, druhého největšího výrobce počítačů na světě. V období Q3 2014 se společnost dostala na pozici světové trojky v počtu vyrobených chytrých telefonů (za Samsung a Apple) s růstem 246,2 %.

Zdroj: Wikipedia.org


Zvuk je vzhledem k ceně nadprůměrný

V ruce jsem měl tento rok několik podobně malých a přenosných reproduktorů. Ten od Xiaomi bych řadil někam do zlatého středu. Svým výkonem rozhodně převyšuje ostatní, podobně rozměrné produkty. Kvalita přednesu je hlavně ve vysokých hlasitostech horší a na úkor čistoty. Basů je dost, někdy až příliš, ale to je můj subjektivní názor.

I přesto mě reproduktor nezklamal. Čekal jsem všelicos, protože produkt od Xiaomi jsem nikdy žádný nezkoušel. Překvapila mě hlavně už zmíněná maximální hlasitost, která je opravdu vysoká a ozvučí několik větších místnosti tak, že rozumíte v nahrávce každé slovo.

V hliníkovém těle se nachází dva měniče. Oba o výkonu 3 W. Průměr každého z nich dosahuje bezmála čtyř centimetrů. Oba tak obstarávají všechna spektra zvuku a starají se zároveň o basy, středy i výšky. Zvuk je celkově lehce zastřený a basy výraznější. Moje ucho je ale už dlouhodoběji laděné na minimální hladinu basového zvuku.

Zde nemá smysl hledat nahrávky v kvalitnějším formátu typu FLAC nebo Apple Lossless. Stačí vám MP3 s lepším bitrate, třeba 320 kbit/s. U lepší sestavy se zesilovačem už má smysl kouknout se po řešení uchování a následném přehrávání hudby v kvalitnějším formátu.

 

Zkušenosti z používání

Prvotní připojení a spárování je otázkou několika sekund. Jak jsou některá zařízení línější nebo se občas přes Bluetooth s telefonem nespojí, Xiaomi v tomto nemá problém. Připojení signalizuje krátkým zazněním tónu a hláškou v čínštině.

Dosah spojení je dostačující, a pokud vám v cestě mezi reproduktorem a přehrávačem nestojí zeď, není se čeho bát. Na 10 metrů vystačí spolehlivě.

Baterie má příjemnou výdrž osm hodin na jedno nabití. To je u takovýchto menších repráčků nadstandardní hodnota. Hodně ale záleží na tom, v jakém formátu skladby přehráváte a na jakou hlasitost. Doba nabíjení je pak trochu vyšší a počkáte si 2,5 hodiny na plné dobití.

Klady

  • Hliníkové zpracování
  • Hezký pytlík jako ochrana reproduktoru
  • Pěkný design

Zápory

  • V balení chybí nabíjecí kabel

NázevXiaomi Bluetooth Speaker V2

Cena: 1 490 Kč

Parametry: Výstupní výkon 2 x 3 W; verze Bluetooth 4.0; frekvenční odezva 85 Hz – 20 kHz; zabudovaná baterie Li-ion polymer (3,8 V, 1 500 mAh); 3 dostupné barevné varianty, výdrž baterie až 8 hodin

Kompatibilita: Všechny zařízení podporující Bluetooth 4.0. Ostatní lze propojit klasickým 3,5mm jackem

Rozměry: výška: 58 mm; šířka: 168 mm, hloubka: 24,5 mm; hmotnost: 270 g

Komentáře (0)

Nejsou zde žádné komentáře