I když se situace postupem času zlepšuje, stále je možné na českých eshopech zakoupit padělky originálních pouzder Apple. To, že je jich je plný Bazoš, FaceBook Marketplace nebo AliExpress asi nikoho nepřekvapí, ale na e-shopu by je čekal málokdo. Dokonce jsme viděli prodávat padělky i v kamenných prodejnách. Pojďme se tedy podívat jak padělek poznat.

Samozřejmě žádný návod vás na 100% neochrání, protože kvalita padělků je různorodá a může se zlepšovat. Nicméně my rozhodně nedoporučujeme podporovat padělatele a kupovat padělky. Chápeme, že cenový rozdíl je obrovský a pokud padělek můžete mimo e-shopy koupit kolem 250-300Kč je to lákavé. Jenže nikdy nevíte z jakého materiálu je padělek vyroben, jak dlouho vám vydrží a zda bude dobře sedět.
Horší situace je na inkriminovaných eshopech, kde padělek koupíte kolem 500-700Kč, případně klidně i za běžnou cenu kolem 1200Kč a to už je nemorální, tam už se můžete cítit podvedeni.

1) První rada, kterou vám můžeme dát je jasná: Používejte zdravý rozum. Pokud někdo prodává Apple pouzdra podezřele levně a navíc jich má víc nebo může rychle zajistit, na 100% se jedná o padělek.

2) Výrobci padělků obvykle na výrobku šetří, takže místo, aby dělali 2 verze, udělají jednu pro 2 typů iPhonů. Pokud na obalu bude "iPhone 7 Plus / 8 Plus" nebo iPhone X / Xs" jedná se rozhodně o padělek. Apple kromě iPhone 12 / 12 Pro na obalu pouzdra neuvedl všechny typy, pro které je pouzdro určeno. Pokud do pouzdra pasuje víc modelů, kompatibilita je uvedena na zadní straně drobným písmem, nikdy hned na přední straně.

3) Další věcí, kterou na padělku můžete rozpoznat je horní jazýček obalu za který má pouzdro viset na hácích v obchodech. Zatím všechny padělky, které jsme měli v ruce ho mělo nějakým způsobem deformovaný. Ať už je ohnutý, nerovný nebo špatně vylisovaný. Plno kusů ho má neproražený, takže by nešlo nikam zavěsit. Toto proražení ovšem v případě obchodu je nerelevantní, jelikož obchodník ho při pověšení na hák prorazí. Každopádně ohnutí nebo deformování zůstává.

 

4) Padělky obvykle nemají nálepky za zadní straně nalepeny se 100% přesností. Zřejmě je v továrně lepí ručně, takže se může stát, že některé budou nalepeny rovně, ale vzhledem k rychlosti, za jakou musí pracovníci kryty vyrobit, tak se to nestane.

5) Nyní můžete pouzdro rozbalit. Jde to hladce? Pravděpodobně se jedná o originál. Jde to těžce a papír se trhá? Pak se zřejmě jedná o padělek. Na předchozím obrázku si všimněte řádku pod čárovým kódem. Toto je číslo šarže výrobku. Na vnitřní části pouzdra je vyražené podobné číslo. Podle zkušeností, minimálně poslední čtyřčíslí se shoduje. U padělků se obvykle neshoduje a navíc je napsáno větším fontem.

6) Poslední prvek o kterém vám řekneme je přímo na pouzdře a týká se zpracování a materiálu. Zatímco originální pouzdro má tlačítka provedena samostatně, tak padělky je mívají slité dohromady s pouzdrem. Zde ovšem dost záleží na kvalitě padělku. Můžete se setkat s padělkem, který bude věrnější kopií než ten na fotce níže.
Co se týče zpracování, tak padělky mívají velmi patrný spoj na bocích pouzder. Zatímco ty od Apple jsou slepené přesně a spoj je velmi nepatrný, tak padělky mají tento spoj velmi viditelný. Výjimka je u pouzder pro iPhone 6,7,8 a SE (včetně variant na Plus modely). Ty mají spoj viditelný také. Evidentně Apple zdokonalenou techniku výroby nechává pro pouzdra od iPhone X. 
Od iPhone X také tlačítka bývají provedena v mírně odlišném odstínu dané barvy. 

Pokud jste dočetli až sem, budou se vám padělky mnohem lépe rozpoznávat a pokud se rozhodnete utratit peníze za originální Apple výrobek, neměli byste se nechat ošálit.
U nás vám sice nenabídneme "Apple" pouzdra s "bombastickou slevou", ale můžete si být jisti, že u nás zakoupíte pouze 100% originální Apple pouzdra

Comments (0)

No comments at this moment